Jeśli słyszałeś o chlebie orkiszowym – przepis, to prawdopodobnie interesuje cię, jak możesz go zrobić samodzielnie. Dobra wiadomość jest taka, że jest on bardzo łatwy do zrobienia i ma wiele korzyści dla zdrowia. Zawiera dużo żelaza, fosforu i magnezu. Można go nawet kiełkować.
Chleb orkiszowy z ziołami
Chleb orkiszowy z ziołami jest pyszny, pożywny i łatwy do zrobienia. Ma przyjemny maślany smak toffi. Można go zamrozić nawet do sześciu miesięcy.
To razowy bochenek chleba orkiszowego z mieszanymi nasionami. Orkisz jest doskonałym źródłem błonnika, tiaminy, niacyny i kwasu foliowego. Ponadto pomaga złagodzić bóle menstruacyjne.
Aby w pełni wykorzystać ten przepis, powinieneś zacząć od upewnienia się, że masz wszystkie właściwe składniki. Są to nasiona, mąka i drożdże. Będziesz też potrzebować wody.
Innym ważnym składnikiem jest sól. Nie jest złym pomysłem przesianie mąki, ponieważ zapewni to jej dobre rozprowadzenie w chlebie.
Po zebraniu wszystkich niezbędnych składników możesz przystąpić do przygotowania chleba. Zacznij od przesiania składników na sitku o drobnych oczkach.
Czy chleb orkiszowy jest dla Ciebie dobry?
Pszenica orkiszowa jest zbożem, krewnym pszenicy, i jest blisko spokrewniona z normalną pszenicą chlebową. Ma orzechowy, lekko słodki smak. Możesz go używać na wiele sposobów, między innymi do chleba, makaronu, a nawet risotto.
Jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje poziom glukozy we krwi i utrzymuje w zdrowiu Twój przewód pokarmowy. Ponadto zawiera dużo białka i minerałów. Właściwości antyoksydacyjne orkiszu są wyższe niż zwykłej pszenicy.
Orkisz zawiera też dużo witamin z grupy B. Witaminy te pomagają utrzymać w zdrowiu mięśnie i nerwy. Pomagają również w rozkładaniu węglowodanów i uwalnianiu energii z pożywienia.
Osoby z wysokim poziomem cholesterolu mogą skorzystać z błonnika zawartego w orkiszu. Błonnik może obniżyć poziom cholesterolu o niskiej gęstości i cholesterolu całkowitego we krwi.
Czy można zamienić chleb orkiszowy na chleb orkiszowy z kiełkami?
Chleb orkiszowy jest robiony z pełnoziarnistej mąki orkiszowej i drożdży, co czyni go zdrowszą alternatywą dla chleba kupowanego w sklepie. Ma miękką konsystencję i delikatny orzechowy smak.
Poza tym, że jest zdrowym wyborem, jest też łatwy do zrobienia. Możesz zacząć przepis od ubicia suchych składników razem. Kiedy powstanie miękkie ciasto, możesz dodać więcej mąki orkiszowej.
Po wyrośnięciu ciasta możesz je przełożyć do wysmarowanej tłuszczem formy. Następnie możesz przykryć je ręcznikiem kuchennym. Następnie pozostaw je w ciepłym miejscu na pół godziny. Dzięki temu ciasto podwoi swoją objętość.
Następnie musisz aktywować drożdże. Wymieszaj 2 łyżeczki drożdży z 1/4 szklanki wody. Poczekaj dziesięć minut, a powinieneś zauważyć bąbelkowy aromat drożdży.
Czy chleb orkiszowy ma tendencję do wysychania szybciej niż pszenny?
Pszenica orkiszowa jest kuzynką pszenicy, ale ma swój własny zestaw unikalnych cech. Po pierwsze, ma łagodny smak. Jest też dobrym zamiennikiem mąki pszennej.
Jeśli chodzi o wartości odżywcze, orkisz ma taką samą ilość białka jak pszenica. Zawiera też więcej ważnych witamin i minerałów. Jest jednak kilka innych znaczących różnic między tymi dwoma ziarnami.
Pszenica orkiszowa ma mniej kalorii niż pszenica. Oznacza to, że może być stosowany w wielu przepisach bez obciążania produktu końcowego.
Ponadto orkisz ma miękki miękisz. Wynika to z większej zawartości gliadyny, cząsteczki, która nadaje ciastu rozciągliwość. Nadal jednak zaleca się używanie mniejszej ilości mąki orkiszowej niż normalnie.
Czy chleb orkiszowy jest delikatniejszy od pszennego?
Pszenica orkiszowa jest rodzajem zboża blisko spokrewnionym z pszenicą. Zawiera dużo białka, błonnika, witamin i minerałów. Jednakże orkisz może być mniej odpowiedni dla osób z pewnymi dolegliwościami zdrowotnymi.
Kwiatek otaczający ziarna orkiszu pomaga zatrzymać składniki odżywcze. Dodaje też lekko orzechowy smak. Ponadto orkisz ma twardą łuskę zewnętrzną. Oznacza to, że może być uprawiany w wilgotnej glebie.
W porównaniu z pszenicą orkisz zawiera więcej glutenu rozpuszczalnego w wodzie. Chociaż dzięki temu jest łatwiejszy do strawienia, może powodować problemy u osób z nieceliakalną wrażliwością na gluten.
Chleby pszenne są bardziej przewiewne niż orkiszowe. Chleby orkiszowe mogą jednak okazać się czerstwe. Jeśli pieczesz chleby orkiszowe, powinieneś zadbać o ich odpowiednie nawodnienie.
Jeśli pieczesz chleb orkiszowy, ważne jest, byś przestrzegał ścisłych zasad. Nie powinieneś nadmiernie mieszać ciasta. Nadmierne mieszanie może zniszczyć nitki białka. Zamiast tego, ciasto powinno być delikatnie mieszane, żeby rozwinąć sieć glutenu.