Strona głównaPoradyJak gotować soczewicę?

Jak gotować soczewicę?

Przez Redakcja

-

Ugotowanie soczewicy to łatwe zadanie, pod warunkiem, że zastosujesz odpowiedni przepis. Nie chcesz przegotować soczewicy, bo nie chcesz, żeby stała się mięsista. Odpowiednia temperatura do gotowania soczewicy mieści się w przedziale między gotowaniem na wolnym ogniu a gotowaniem. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że soczewica będzie twarda, a zbyt niska – że będzie mięsista. Można też wstępnie namoczyć soczewicę, co pomoże zmniejszyć wzdęcia.

Czerwona soczewica ma łagodniejszy smak

Czerwona soczewica jest najsłodsza ze wszystkich soczewic. Dodaje smaku Twoim potrawom i pomaga stworzyć gładką, kremową konsystencję. Można ją znaleźć w większości zachodnich sklepów spożywczych, a jej przygotowanie nie jest trudne.

Przetwory z soczewicy są również pełne błonnika i białka. Ponadto zawiera polifenole, substancje o działaniu przeciwutleniającym. Dzięki temu soczewica czerwona jest zdrowym źródłem białka roślinnego.

Czerwona soczewica jest doskonałym dodatkiem do curry i zup. Ale można ją też wykorzystać w wielu innych daniach. Na przykład, może zastąpić fasolę w sosie Bolognese. Można je też wykorzystać jako sos do pomidorów i sera.

Podczas gotowania uważaj, żeby nie gotować ich zbyt szybko. Szybkie gotowanie może je zniszczyć i sprawić, że staną się miękkie. Najlepiej gotować je na wolnym ogniu. Jeśli chcesz wzmocnić smak potrawy, dodaj liść laurowy, kolendrę lub chili w proszku.

Czerwona soczewica to świetny zamiennik fasoli. Jest nie tylko pysznym, zdrowym źródłem białka, ale pomaga też dłużej czuć się sytym.

Pszenica jest też dobrym źródłem minerałów i witamin z grupy B. Są to składniki odżywcze ważne dla zdrowia. Są to ważne składniki odżywcze dla zdrowego organizmu.

Dusić w zbyt wysokiej temperaturze może doprowadzić do tego, że soczewica stanie się mięsista

Posiłki są zdrową żywnością o niskiej zawartości tłuszczu. Zawiera dużo błonnika i białka. Jest też doskonałym źródłem folianów, żelaza, potasu, magnezu i kwasu foliowego. Oprócz tego, że jest dobrym źródłem składników odżywczych, soczewica jest uniwersalnym składnikiem, który można wykorzystać w wielu przepisach.

Aby jak najlepiej wykorzystać soczewicę, zacznij od namoczenia jej przez co najmniej 24 godziny. Dzięki temu będzie gotowa do gotowania. Moczenie wspomaga też trawienie.

Po namoczeniu opłucz soczewicę w chłodnej wodzie. Następnie odcedź ją przez sito o drobnych oczkach.

Przepłucz ponownie namoczoną soczewicę i umieść ją w garnku. Dodaj około trzech szklanek wody. Wymieszaj mieszankę, aby się połączyła. Powinieneś również dodać do wody trochę przypraw. Dodanie przypraw i ziół podczas gotowania doda smaku.

Zależnie od rodzaju soczewicy, powinieneś gotować ją przez określony czas. Ogólnie rzecz biorąc, zielona soczewica wymaga nieco więcej czasu na ugotowanie niż brązowa czy czerwona.

Najczęściej spotykane odmiany soczewicy to czarna, brązowa i zielona. Brązowa soczewica jest nieco większa niż inne rodzaje. Ma jednak bardzo satysfakcjonujący ziemisty smak i nadaje się do dań wymagających pewnej tekstury.

Wstępne namaczanie soczewicy może zmniejszyć wzdęcia

Wstępne namaczanie soczewicy może pomóc zmniejszyć ilość gazów, które wytwarzasz, jedząc rośliny strączkowe. Nie jest to gwarancja, ale może być dobrym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zaburzeń trawiennych.

Przedłużone moczenie jest doskonałym sposobem na maksymalne wykorzystanie wartości odżywczych roślin strączkowych. Oprócz tego, że zapobiega rozstrojowi układu pokarmowego, pomaga też poprawić wchłanianie minerałów. Wiele składników odżywczych zawartych w tych produktach traci się podczas gotowania.

Korzyści płynące ze wstępnego namaczania soczewicy są liczne. Ułatwiają trawienie soczewicy, zwiększają wchłanianie minerałów i zmniejszają ilość inhibitorów enzymów antyodżywczych.

Przedłużone moczenie soczewicy dezaktywuje również niektóre z bardziej kontrowersyjnych związków, które powodują wzdęcia. Należą do nich kwas fitynowy, oligosacharydy i polifenole. Kwas fitynowy może wiązać się z niezbędnymi minerałami, takimi jak wapń, i uniemożliwiać ich wchłanianie do organizmu. Oligosacharydy to cukry złożone, które są odpowiedzialne za wzdęcia i gazy.

Moczenie soczewicy może również pomóc w dezaktywacji lektyn. Lektyny to korzystne antyoksydanty, które wchodzą w skład większości roślin strączkowych. Niektóre badania wykazały, że lektyny mogą być również pomocne w obniżaniu poziomu cholesterolu.

Ziarna soczewicy są bogate w błonnik, białko i przeciwutleniacze. Może jednak powodować objawy żołądkowo-jelitowe, jeśli nie jest spożywana z umiarem. Aby tego uniknąć, wprowadzaj soczewicę i inne ziarna powoli.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Jak gotować soczewicę?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy