Jeśli szukasz sposobu na zagęszczenie zupy, to jest kilka wskazówek, które mogą ci pomóc. Możesz użyć wielu rzeczy, takich jak żółtka jaj, zasmażka, ryż, makaron, fasola lub ziarna. Możesz też spróbować użyć mąki z ciecierzycy, mąki z marchewki lub modyfikowanej skrobi spożywczej.
Zasmażka
Zasmażka to mieszanka masła i mąki, której używa się do zagęszczania zup i sosów. Często jest to pierwszy krok w wielu przepisach.
Zasmażka jest świetna do zagęszczania zup, ponieważ dodaje im orzechowego smaku. Możesz też użyć zasmażki do zagęszczenia gulaszu i gumbo. Pamiętaj jednak, że najlepiej jest wlać zasmażkę do płynu, a nie tylko wmieszać ją do zupy. Dzięki temu unikniesz grudek.
Oprócz zasmażki do zagęszczenia zupy możesz użyć skrobi kukurydzianej. Nie zapewni ona jednak tyle smaku, co zasmażka.
Zawiesina to kolejna popularna technika zagęszczania zup. Robi się ją przez połączenie równych części mąki i tłuszczu. Po podgrzaniu tworzy bąbelki.
Mąka z marchwi
Mąka z marchwi jest bezglutenowym zagęszczaczem, który idealnie nadaje się do zup i gulaszów. Jest również dobrym zagęszczaczem do sosów i puddingów.
Korzeń marchwii to wieloletnia roślina rosnąca w klimacie tropikalnym. Jej czubaty korzeń wygląda jak jukka lub maniok. Bulwa arrowroot zawiera skrobię. Skrobie te są następnie przetwarzane na proszek z maranty. Można go używać jako środka zagęszczającego w potrawach takich jak sosy i śmietana.
Używanie sproszkowanej maranty w przepisach może poprawić smak potrawy. Na przykład, możesz posypać proszkiem marchewkę na wierzchu tofu, żeby uzyskać chrupiący tempeh. Proszek z maranty może też pomóc w łączeniu składników w deserach. Możesz też dodać proszek z maranty do zupy lub gulaszu, żeby poprawić ich konsystencję.
Mąka z ciecierzycy
Jeśli szukasz zdrowszej alternatywy dla mąki pszennej w swoich przepisach, mąka z ciecierzycy jest świetnym wyborem. Nadaje ona bogaty orzechowy smak i może pomóc w zagęszczeniu zupy. Ciecierzyca jest też świetnym źródłem białka. Mąkę z ciecierzycy możesz znaleźć w indyjskich sklepach spożywczych, sklepach z żywnością specjalistyczną i supermarketach.
Mąki z ciecierzycy można też używać do zagęszczania sosów. Możesz na przykład przygotować sos curry z mąki z ciecierzycy. W tym przepisie zmieszasz mąkę z ciecierzycy z nasionami kminu, kurkumą w proszku i imbirem. To pyszne połączenie smakowe można wykorzystać do wielu różnych potraw.
Mąka z ciecierzycy jest też świetnym spoiwem dla domowych potraw smażonych. Możesz jej użyć na przykład do zrobienia frytek, wege-burgerów i chleba.
Żółtka jaj
Żółtka jaj są podstawowym składnikiem wielu zup. Są nie tylko świetnym zagęstnikiem, ale mogą też dodać smaku i rozpędu. Na przykład spróbuj dodać żółtka do swojej następnej zupy kremowej vellutata.
Jednakże żółtka nie są jedynym sposobem na uzyskanie jedwabiście gładkiej konsystencji. To samo możesz osiągnąć, gotując ryż. Pamiętaj tylko, że musi on być gotowany przez co najmniej 10-15 minut. Jeśli używasz ryżu do zagęszczenia zupy, pamiętaj, żeby często mieszać. Pomoże to ryżowi wchłonąć bulion.
Inne sztuczki to dodanie odrobiny masła i mąki. Możesz też dodać trochę więcej rosołu z kurczaka, żeby rozrzedzić zupę.
Modyfikowana skrobia spożywcza
Niezależnie od tego, czy chcesz zagęścić zupę lub sos, czy też chcesz, żeby Twoje jedzenie było mniej słone, modyfikowana skrobia spożywcza jest świetnym składnikiem. Ma ona lepsze właściwości emulgujące, co pomaga zachować gładkość jedzenia.
Istnieje kilka różnych rodzajów modyfikowanej skrobi spożywczej. Niektóre są wytwarzane z ziemniaków i tapioki, a inne z pszenicy. Można ich używać do zagęszczania zarówno gorących, jak i zimnych potraw bez konieczności gotowania.
Modyfikowana skrobia spożywcza jest dobrym wyborem do zagęszczania zimnych zup lub sosów. Dzieje się tak dlatego, że jest rozpuszczalna w wodzie. Dodana wilgoć zapewnia dodatkową grubość. Istnieją jednak inne skrobie, które mogą zagęścić Twoją zupę.
Ryż, makaron, fasola lub ziarna
Jeśli chodzi o zagęszczanie zupy, masz kilka opcji. Możesz użyć papki, zasmażki na bazie mąki lub skrobi kukurydzianej albo produktu mlecznego.
Zupa to wspaniałe danie główne i doskonała przystawka. Jednak czasami wszystko idzie nie tak. Na szczęście istnieje kilka sztuczek, które sprawiają, że zupa smakuje tak samo dobrze jak prawdziwa. Na przykład dodanie do zupy kilku łyżek czerstwego chleba pomoże nadać jej kremową konsystencję. Podobnie, kilka kropel oliwy z oliwek może pomóc w wchłonięciu większej ilości płynu przez zupę.