Istnieją pewne wskazówki i techniki, których możesz przestrzegać, aby ciasto drożdżowe, które pieczesz, przetrwało długo. Niektóre z nich to chłodzenie ciasta, regularne sprawdzanie, czy ciasto nie przywiera do ścianek miski oraz pieczenie na dużych wysokościach. Wszystkie te czynności przedłużą żywotność ciasta i pozwolą Ci na dłuższe pieczenie.
Pieczenie na dużej wysokości
Jest wiele sposobów, w jakie pieczenie na dużej wysokości może wpłynąć na smak i konsystencję Twoich wypieków. Wiele przepisów będzie wymagało modyfikacji, aby móc piec na dużej wysokości. Zmiany są niewielkie i należy je wprowadzić dopiero po wypróbowaniu przepisu.
Większość zmian wymaganych do pieczenia na dużej wysokości to zmiana czasu pieczenia lub temperatury w piekarniku. W zależności od przepisu, pewne zmiany mogą być konieczne w przypadku mąki, zaczynu, tłuszczów i cukru.
Im większa wysokość, tym bardziej ciśnienie powietrza wpływa na sposób, w jaki składniki oddziałują na siebie. Na przykład soda oczyszczona rozszerza się bardziej na dużej wysokości. Podobnie gazowy dwutlenek węgla ma większe działanie rozczynowe.
Mimo różnic w pieczeniu na dużych wysokościach, istnieją podstawowe zasady pieczenia, które mogą Ci pomóc. Jedną z najważniejszych jest wzajemne oddziaływanie tłuszczów, cukru i płynów. Kiedy przepis wymaga określonej ilości wody, na wysokości należy użyć innej ilości. Większa zawartość wody pomoże stworzyć bardziej zwartą konsystencję.
Na większych wysokościach proces parowania przebiega szybciej. Powoduje to większe stężenie cukru. Może to również oznaczać, że jedzenie szybciej wysycha.
Sprawdzenie, czy ciasto przykleja się do boków miski
Ważne jest sprawdzenie, czy ciasto przykleja się do boków miski. Jest wiele powodów, dla których ciasto może się kleić. Po pierwsze, mogłeś umieścić je w misce podczas pierwszego wyrastania. Inną możliwością jest to, że temperatura wody, której użyłeś, była zbyt niska.
Najlepszym sposobem sprawdzenia okna glutenowego jest rozciągnięcie kawałka ciasta. Da Ci to pogląd na to, jak dobrze wyrabiane jest ciasto. Jeśli łatwo się rozrywa, prawdopodobnie masz luźny gluten.
Jeśli po rozciągnięciu ciasto nadal jest lepkie, prawdopodobnie nie zostało wystarczająco wyrobione. Być może będziesz musiał dodać odrobinę mąki, aby zmniejszyć jego kleistość.
Dobrze jest też zrobić notatki, jeśli przebywasz w wilgotnym środowisku. Zatrzymaj trochę wody w przepisie, jeśli jest wilgotno, lub dodawaj ją nieco wolniej, jeśli jest sucho.
Podczas wyrabiania ciasta przezroczysta miska o prostym brzegu pomoże Ci zobaczyć pęcherzyki powietrza tworzące się w cieście. Wyrabiając ciasto, pamiętaj o tym, żeby palcami dotykać boków miski. Zapobiegnie to przyklejaniu się ciasta do boków.
Innym przydatnym środkiem jest ważenie składników. Waga kuchenna może być bardzo pomocna. Ważenie składników nie tylko uchroni Cię przed popełnieniem głupiego błędu, ale także pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych poprawek.
Chłodzenie ciasta
Przy wyrabianiu chleba drożdżowego możesz rozważyć schłodzenie ciasta przed pieczeniem. Dzięki temu zminimalizujesz czas potrzebny na wyrośnięcie ciasta. Im dłużej pozostawiasz ciasto do wyrośnięcia, tym bardziej prawdopodobne jest, że w piekarniku stanie się ono chrupiące i suche. Możesz też wykorzystać dłuższy czas garowania.
W zależności od przepisu, ciasto możesz zazwyczaj przechowywać w lodówce do pięciu dni. Pamiętaj jednak, żeby owinąć je szczelnie folią, aby zapobiec wysychaniu. Możesz też umieścić ciasto w szczelnym pojemniku lub torbie typu zip-top.
Głównym powodem, dla którego schłodzenie ciasta przed pieczeniem jest ważne, jest zachowanie smaku i konsystencji składników. Zmniejsza to również ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych przez żywność.
Chłodzenie ciasta po garowaniu jest jedną z najlepszych metod utrzymania go w najlepszej formie. Jeśli nie masz lodówki, możesz użyć zamrażarki. Upewnij się tylko, że temperatura nie jest zbyt niska, ponieważ spowoduje to spowolnienie pracy drożdży.
Czas, przez jaki musisz odstawić ciasto do garowania, zależy od rodzaju chleba, który robisz. Większość przepisów na chleb zaleca, aby ciasto pozostawić do wyrośnięcia na co najmniej osiem godzin. Pozostawienie ciasta na cztery do sześciu godzin spowoduje jego nadmierne wyrośnięcie.