Strona głównaPoradyJak długo gotować młody bób?

Jak długo gotować młody bób?

Przez Redakcja

-

Najlepszym sposobem na przyrządzenie młodego bobu jest podwójne strączkowanie, blanszowanie, a następnie dodanie do sałatki. Możesz też przygotować z nich posiłek i przechowywać je przez kilka dni. Pomoże Ci to w pełni wykorzystać bób i będziesz zadowolony, że zrobiłeś go w ten sposób!

Blanszowanie

Jeśli dopiero zaczynasz gotować bób, ważne jest, żebyś zrozumiał podstawy. Blanszowanie bobu usuwa zewnętrzną warstwę skórki, ale pomaga też zachować kolor i konsystencję warzywa.

Bobik jest starożytną rośliną uprawianą od wieków. Pierwotnie uprawiano ją w Imperium Rzymskim i Egipcie, a obecnie jest popularna w kuchniach całego świata. Sezon na nią trwa od maja do września. Niezależnie od tego, czy używasz ich na surowo, czy po ugotowaniu, są one uniwersalnym składnikiem, który można wykorzystać w wielu potrawach.

Blanszowanie to proces polegający na gotowaniu fasoli przez kilka minut. Dzięki temu łatwiej będzie je obrać z łupiny. Woda powinna mieć wysoką temperaturę, a fasolę należy natychmiast odcedzić.

Po blanszowaniu fasolę należy schłodzić. Skutecznym sposobem na szybkie schłodzenie bobu jest kąpiel w lodzie.

Starszy bób będzie wymagał dłuższego czasu gotowania. Dla młodszego nie stanowi to problemu.

Podwójne strączkowanie

Jeśli szukasz świetnego sposobu na ugotowanie świeżego bobu, podwójne strączkowanie jest idealnym rozwiązaniem. Proces ten usuwa twarde zewnętrzne łuski i odsłania jasnozielone wnętrze fasoli.

Bobik jest popularny w całym regionie Morza Śródziemnego. We Włoszech często łączy się ją z łuskanym słodkim groszkiem. Jej smak jest ziemisty i maślany. Można go jeść na surowo lub po ugotowaniu.

Oprócz tego, że jest smacznym dodatkiem do mięsa, bób jest też doskonałym źródłem witamin. Jest częstym składnikiem bliskowschodnich potraw klasycznych. Aby dodać daniu koloru i smaku, spróbuj dodać sok z cytryny lub gałązki mięty.

Bobik można gotować, ale po ugotowaniu należy go schłodzić. Po schłodzeniu zachowuje kolor i wartości odżywcze. Najlepiej przechowywać bób w lodówce przez co najmniej kilka dni przed podaniem.

Młody bób idealnie nadaje się do jedzenia w strąkach, natomiast większe można przecierać. Ważne jest jednak, by nie gotować ich dłużej niż minutę lub dwie.

Przygotowanie sałatki

Bobik jest świetnym dodatkiem do sałatek, gulaszów i zup. Jest też dobrym źródłem białka i błonnika. Możesz je podać jako dodatek do dania głównego lub jako lekkie, świeże danie w sałatce z zieleniną i chrupiącymi warzywami.

Sałatka z fasoli szparagowej to szybki i łatwy przepis. Stanowi doskonały dodatek do letniego bufetu lub kolacji na świeżym powietrzu. Dzięki kilku prostym składnikom stanowi pyszny i pożywny posiłek dla Ciebie lub Twojej rodziny.

Zacznij od zebrania wszystkich składników. W dużej misce wymieszaj bób, sałatę i inne warzywa. Następnie dodaj dressing. Domowej roboty miętowy winegret będzie idealnym wykończeniem.

Jeśli nie masz tłuczka i moździerza, możesz użyć małego dzbanka do ubicia soku z cytryny i oliwy. Kiedy uzyskasz mieszankę przypominającą jasnozielone pesto, możesz dodać resztę składników.

Przechowywanie

Odpowiedź na pytanie, jak długo gotować młody bób, jest naprawdę prosta. Te smaczne rośliny strączkowe mają przyjemny, ziemisty smak. Można je podawać na surowo lub po ugotowaniu.

Najlepszym sposobem przygotowania jest blanszowanie. Dzięki temu strąki pozostaną jadalne i nie zgniją. Pozwala też na dłuższe przechowywanie w lodówce.

Po obraniu bobu możesz go ugotować. Czas gotowania zależy od wielkości bobu. Następnie możesz go usmażyć lub podać z masłem i solą.

Alternatywnie możesz ugotować bób. Podczas gotowania upewnij się, że jest ona miękka i nie jest mięsista. Następnie odcedź je i schłódź w zimnej wodzie.

Bobik jest dobrym źródłem białka, błonnika, potasu, folianów i witaminy C. Możesz dodać go do sałatki lub innych potraw.

Oceń artykuł: Jak długo gotować młody bób?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy