Pieprzony groszek to zdrowa opcja na obiady i kolacje. Są łatwe do przygotowania i bardzo smaczne. Ale jak długo należy go gotować?
Przygotowanie
Można go przygotować na wiele różnych sposobów. Najlepiej gotować go w małych partiach i nie przegotowywać.
Zależnie od upodobań, do przyprawienia groszku możesz użyć różnych ziół, przypraw, a nawet soli. Pamiętaj, żeby dobrze opłukać strąki i użyć ich od razu. Jeżeli nie będziesz gotować groszku od razu, przechowuj go w lodówce.
Groszek można ugotować lub ugotować na parze, można też przygotować z nim sos. Jest warzywem uniwersalnym i doskonale komponuje się z wieloma wiosennymi warzywami.
Świeży groszek ma wyjątkowy smak. Jest słodki i chrupiący. Kiedy kupujesz groszek, szukaj małych strączków w jasnozielonym kolorze. Matowy strąk oznacza, że groszek jest przejrzały.
Groszek można ugotować w ciężkim rondlu z masłem i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Możesz również dodać śmietanę i drobno posiekaną pietruszkę. Możesz też ugotować groszek i marchewkę na parze.
Moczenie
Moczenie wyłuskanego grochu pomaga mu się rozpadać i zmiękczać. Wchłania on również dużo wody, co przyspiesza czas gotowania. Niektórzy twierdzą nawet, że pomaga to usprawnić proces kiełkowania.
Podczas moczenia grochu powinieneś zastanowić się, jak długo chcesz go moczyć. Niektórzy zalecają moczenie przez całą noc. Inni jednak sugerują, żeby moczyć go tylko przez 24 godziny. Dobrą zasadą jest, że jeśli zamierzasz moczyć groch przez dłuższy czas, powinieneś go przechowywać w lodówce.
Podczas procesu moczenia możesz zauważyć, że nasiona pęcznieją. Jest to wynik reakcji chemicznych, które prowadzą do kiełkowania. Im szybciej woda zostanie wchłonięta, tym szybciej nasiona wykiełkują.
Po namoczeniu grochu przez zalecany czas, możesz go opłukać i dodać do garnka z dwiema szklankami wrzącej wody. Jeśli namaczasz groch dzielony, możesz najpierw usunąć strąki.
Przed włożeniem grochu do garnka musisz go obciążyć, aby upewnić się, że pozostanie zanurzony. Możesz też zamieszać go, żeby go rozbić.
Czas gotowania
Bez względu na to, czy wybierzesz groszek świeży, mrożony czy z puszki, będziesz chciał znać właściwy czas gotowania groszku łuskanego. Groszek jest kolorowym i niedrogim warzywem, które można podawać do wielu różnych potraw. W zależności od tego, z czym go ugotujesz, możesz go również wykorzystać w różnych sałatkach. Niezależnie od tego, czy wolisz dania słodkie czy pikantne, gotowany groszek jest świetnym dodatkiem do każdego posiłku.
Jeśli planujesz dodać do przepisu groszek z puszki, upewnij się, że ilość wody, którą dodajesz, nie jest zbyt duża. Nie chcesz go rozgotować, bo stanie się miękki.
Dobrą zasadą jest usuwanie nasion i odłamywanie strąków. Podczas przygotowywania grochu warto namoczyć go w misce z chłodną wodą przez co najmniej godzinę przed gotowaniem. Ułatwi to trawienie i zmniejszy ryzyko wzdęć.
Dobrze jest też dokładnie umyć groch przed gotowaniem. Dzięki temu unikniesz gorzkiego smaku.
Przechowywanie
Obrany groch powinien być gotowany partiami. Zapobiega to przegotowaniu. Można go również gotować w mikrofalówce.
Groszek często gotuje się w rosole lub gulaszu. Jest szczególnie smaczny z kremowym sosem. Jeśli chcesz dodać więcej smaku do swojego przepisu, spróbuj dodać trochę świeżych ziół. Masło i estragon są świetnymi dodatkami do grochu.
Po wyłuskaniu grochu dokładnie go opłucz. Nie zostawiaj strąków w wodzie. Woda spowoduje, że groch będzie się zbijał w grudki. Moczenie grochu w wodzie pomoże pozbyć się niestrawnych cukrów złożonych.
Po opłukaniu umieść groch w durszlaku. Odcedź go przez kilka minut. Ważne jest, aby dobrze go wypłukać, aby usunąć nadmiar brudu i wilgoci.
Doprowadź duży garnek z wodą do wrzenia. Dodaj groszek i gotuj przez około 2 minuty. Odcedź i przełóż do wanny z wodą z lodem, aby zatrzymać gotowanie. Ustaw minutnik na około 1,5 minuty. Gdy groszek wypłynie na powierzchnię, odcedź go.